#link13rd image

Senast begagnad inkommet

Fredrik Ekblom jagar ny Guldchans

Fredrik Ekblom har vunnit STCC tre gånger hittills i karriären. Bara klubbkompisen i Örebro RC, Richard Göransson, har fler titlar.
Nu vill Ekblom kopiera Göranssons insats. Det är den sistnämnde medveten om och rankar därför föraren från Team biogas.se som sin tuffaste utmanare om titeln 2011.

Fredrik Ekblom skrev historia förra säsongen när han som första förare vann en STCC-deltävling i en biogasdriven bil. Den klassiska triumfen följde han upp med ytterligare två segrar.
Men Ekbloms samlade fjolårsresultat var mer imponerande än så. Eller vad sägs om det faktum att han var sexa eller bättre i 16 av de 18 racen. Ingen, inte ens mästaren Richard Göransson, kunde uppvisa ett lika respektingivande facit.
– Det var en bra säsong och jag tog poäng i alla lopp, säger Ekblom och konstaterar att han hade behövt fler topplaceringar för att erövra titeln.
Nu blev han trea till slut men hade chans på förstaplatsen i mästerskapet ända in i finalen på Mantorp Park. Han hoppas på ett bättre utgångsläge inför den sista deltävlingen 2011, hans tredje år med Volkswagen- och E.ON-backade Team biogas.se.
– Jag hade en liten guldchans inför finalen i fjol. I år vill jag ha en riktigt bra guldmöjlighet när mästerskapet ska avgöras, säger han.

ekblom_320x103       ekblom_2_320x103jpg

Det är ingen tvekan om att konkurrenterna har respekt för den rutinerade och meriterade 40-årige trebarnspappan från Örebro. En som uttalat sig om Ekblom är ovan nämnde Göransson som i tidningen Bilsport pekat ut sin klubbkompis i Örebro RC som sin tuffaste konkurrent om årets titel. Så här säger han:
"Ekblom är min främsta utmanare om segern i mästerskapet. Han har vunnit STCC tre gånger och är en av de bästa förarna vi har. Material för att vinna har han definitivt, det visade Team biogas.se med sina VW Scirocco under den andra halvan av fjolårssäsongen.”
– Smickrande givetvis och roligt att höra, säger Ekblom som själv har – även om det tar emot – Göransson som sin favorit till titeln.
Ekblom har ingenting emot Göransson, men självklart skulle det svida att än en gång tvingas släppa klubbkompisen före sig i tabellen.
– Det är värdelöst att vara tvåa i ett klubbmästerskap. Vinner jag inte i år får jag nog byta förening och flytta från Örebro, skojar han.


Fakta
Fredrik Ekblom
Född: 6 oktober 1970.
Bor: Örebro.
Civilstånd: Fru och tre barn.
STCC-team: Team biogas.se.
Tävlingsbil: VW Scirocco.
Intressen: Träning, vatten- och snöskoter.
Meriter: Tre STCC-guld (1998, 2003 och 2007), lika många silver och två brons. Har med stor framgång tävlat internationellt i sportvagn, formelbilar och standardbilsracing.

STCC-kalendern 2011
22-23 april: Jyllandsringen, Danmark
6-7 maj: Ring Knutstop
20-21 maj: Mantorp Park
17-18 juni: Göteborg
1-2 juli: Falkenberg
12-13 augusti: Karlskoga
27-28 augusti: Jyllandsringen, Danmark
9-10 september: Ring Knutstorp
23-24 september: Mantorp Park