23 juni 2026

Samarbeten och guldkorn i Båstad och Bjäre

Ida Hedunger, Johanna Rosenborg och Viktor Jepson jobbar alla på Båstad Turism och Näringsliv, här tillsammans med ”kollegan” Volkswagen ID.7 Tourer från Börjessons.

Båstad Turism och Näringsliv är en samverkansorganisation för näringslivet och besöksnäringen i hela området. Deras uppdrag är brett; de inspirerar besökare, arbetar för och med det lokala näringslivet och skapar mötesplatser där det kan växa samt utvecklar Båstad och Bjäre som platsvarumärke och destination. Sedan tre år tillbaka bistår Börjessons med en förmånlig leasingbil som underlättar logistiken i vardagen.

– Bilen används i olika sammanhang för att underlätta vårt dagliga arbete. Till exempel för att kunna göra olika medlemsbesök och köra ut material inför olika event. Det är en Volkswagen ID.7 Tourer som verkligen uppfyller samtliga behov där det stora bagageutrymmet gör att vi får plats med allt vi behöver, säger Ida Hedunger, VD på Båstad Turism och Näringsliv.

Närvaro bortom de stora eventen
För Börjessons del handlar partnerskapet mycket om att finnas på plats i lokalsamhället, även mellan de stora evenemangen. Att bilen syns i organisationens dagliga arbete gör oss till en naturlig del av den lokala miljön på en för oss viktig marknad.

– Vi är inte alltid med på de största evenemangen, utan vill hellre vara en del av de lokala händelserna däremellan. Samarbetet är en del av vår satsning på att ha en stark lokal närvaro och bidra till ett levande Båstad med omnejd, säger Henrik Börjesson, vice VD på Börjessons Bil.

En destination med mycket att uppleva
Kitt Granvide är marknadsansvarig på Båstad Turism och Näringsliv och är en av dem som använder bilen mycket i sitt arbete. Om man vill besöka området i sommar så har hon många tips på vad man bör se och göra:

– Det är helt fantastiskt att bara glida runt på småvägarna och besöka alla underbara vingårdar, restauranger och gårdsbutiker som finns. Då kan man även passa på att stanna till vid något av de obemannade grönsaksstånden längs vägarna eller besöka ett självplock för blommor eller bär. Sedan vill jag tipsa om att besöka damveckan i Båstad under Nordea Open, 6–11 juli. Den ger alla möjlighet att uppleva tennis i världsklass utan att du behöver köpa biljett.

Kitt betonar också att Båstad och Bjärehalvön är en destination att besöka året runt; från höstens vinskördar till vintern då Norrvikens trädgårdar lyser upp på ett magiskt sätt.

Börjessons håller sommaröppet i Ängelholm
Eftersom Börjessons verkar i Ängelholm är Bjärehalvön en viktig del av vårt marknadsområde. För att både bofasta och sommargäster som kommer för att njuta av sina sommarhus och semestrar ska få bästa möjliga service, håller vi öppet hela sommaren. Det är vårt sätt att finnas tillgängliga på hemmaplan när det händer som mest i vårt närområde.

Sommartips från Båstad

Här är några tips på vad som händer i Båstad och vad som är ett måste att besöka. Vill du läsa mer är hemsidan Visit Båstad ett ytterligare tips.

The Aurora 26–28 juni. Exklusiva och Ikoniska bilar och livsstil i vackra Norrvikens trädgårdar.

WTA Nordea Open 6–11 juli. Damveckan full av otrolig tennis och aktiviteter öppen för alla utan kostnad.

Skåne Food Fest 7–8 augusti. Festivalen för dig som älskar lokalproducerat, smaker med ursprung och riktigt mat- och dryckeshantverk.

Birgit Nilsson-konsert 8 augusti. Den flygande holländaren som en storslagen open air-konsert på Tennisstadion i Båstad.

Butiken Blomfältet på Mylte Gård. Blommor på friland till självplock.

Äpplelundens Gårdsbutik. Härproducerat lammkött, skinn & ullprodukter mitt på Bjärehalvön mellan Båstad och Torekov.